פרויקט "גשר מהעבר"

חזרה לדף פעילויות

לפורטל מיזם ארכיאולוגיה קהילתית בלוד העתיקה

פרויקט ארכיאולוגי קהילתי בפארק השלום בלוד, הוא פרויקט המציג גישה חדשה המשלבת פעילות קהילתית חווייתית ביחד עם חפירה ארכיאולוגית, לימוד העבר ושימור מורשתו לדורות הבאים. אנו מאמינים כי גישה זו תוביל לכך שפארק השלום בלוד ישמש סמל למורשת העבר המגוונת והמפוארת של העיר לוד וסמל של גאווה ושיתוף פעולה לקבוצות התרבותיות השונות החיות כיום בעיר. הפרויקט הארכיאולוגי-קהילתי מתבצע במבנה החאן העתיק של לוד ובפארק השלום. בניהול פרויקט החפירה הצבנו לעצמנו יעדים העוסקים הן בחקר העבר והן בהתמודדות עם בעיות החברתיות בלוד בהווה.

חקר האתרים, טיפוחם ושימורם, החפירה הארכיאולוגית בתחומם והפעילויות בסביבה יימשכו לאורך שנים רבות. בפרויקט משולבים בדרכים מגוונות תושבי העיר - ילדים, נערים ומבוגרים כאחד.

הפעילות הארכיאולוגית המתבצעת בפארק השלום היא פעילות מהנה המתאימה לכל גיל. פעילות זו מאפשרת גם הטמעת ערכי הזדהות מקומית, אחריות לקהילה ולסביבה, גאווה מקומית וחיבור למורשת.

השותפות הקהילתית בפרויקט מתבטאת גם בקביעת מטרותיו, דרכי הפעולה שבו ובבחירה כיצד לעצב את האתרים. כך תיושם הלכה למעשה מצוות החיים בצוותא בשלום ובכבוד הדדי בלוד. פארק-השלום יהווה סמל לכך.

העיר לוד נמצאת אמנם בלב מדינת ישראל, אך המבקר בה מתרשם כי מהלך ההיסטוריה הפך אותה לחצר האחורית של ההוויה הישראלית. העיר מתמודדת עם בעיות תשתית, חברה וכלכלה מהמורכבות ביותר הידועות בין יישובי הארץ. על כל בעיותיה נאלצת העיר להתמודד עם דימוי עצמי נמוך של תושביה, באשר לתדמית עירם.

בשם "פארק השלום" נקרא המתחם בו מרוכזים האתרים המשקפים הן את עברה של לוד והן את ההווה בה. המתחם נמצא במרכז העיר העתיקה של לוד, בשכונת רמת אשכול, ונמצאים בו בתי תפילה של שלושת הדתות: כנסיית "סנט ג'ורג'" הבנויה על יסודות כנסיה ביזנטית וצלבנית, מסגד "אל עומרי" מהתקופה הממלוכית ובית הכנסת "שער השמיים", כולם פעילים באופן סדיר. הגורם המאחד את בני שלושת הדתות הוא היותם אזרחי אותה עיר- לוד .

בלב הפארק ניצב מבנה החאן העתיק של לוד, כנראה מהתקופה העות'מאנית, המכונה "חאן חילו". כיום, המבנה היפה מוזנח ונמצא בסכנת התמוטטות. בעיזבונו ממחיש המבנה את המציאות החברתית הקשה השוררת בלוד בשנים האחרונות ואת היחס רווי המתחים שיש בה כלפי העבר.

בקרבת החאן פועלים מספר בתי ספר יהודים וערביים (הקשורים לשכונות המעורבות שבקרבתו) , מתנ"ס והשוק המפורסם של לוד. כנראה שהשוק היה בעבר קשור לחאן, והתפתח דווקא בסמיכות אליו, בגלל ריבוי הסוחרים ועוברי האורח שלנו בחאן. תוכנית המתאר של העיר מייעדת את אזור מתחם השלום לפארק עירוני שבו תשומר המורשת העשירה של לוד, על גווניה השונים והתקופות ההיסטוריות השונות. מבנה החאן מיועד לפי תוכנית זו לשמש כמרכז לפעילויות ציבוריות וקהילתיות לאחר שיקומו ושימורו.

במסגרת הפרויקט בכוונתנו לשמר את בתי הבד, החאן ושאר המבנים הקדומים בפארק השלום. המתחם כולו יוגדר באופן ברור, יוצבו בו שלטים, תותקן תאורה איכותית ויוקדש מאמץ רב ולאחזקתו כאתר תיירות מן השורה הראשונה. בהמשך, יושקעו משאבים בטיפוח השכונות הסובבות את המתחם התיירותי ובצירי התנועה המוליכים אליו. יוכשרו חניונים וישומרו מכלולי בתים עתיקים אשר בהם ניתן יהיה לפתוח מסעדות וחנויות לצרכי התיירים.